Spotkanie Przeszłości z Teraźniejszością

„Witam wszystkich Państwa – w naszej i Państwa szkole – na koncercie z okazji 60-lecia ZSGE” – takimi słowami przywitano uczestników sobotniego koncertu, a był on naprawdę szczególny. Przygotowany przez tych, którzy tworzą teraźniejszość szkoły dla tych, którzy są jej przeszłością.

To muzyczne wydarzenie było częścią spotkania zorganizowanego dla absolwentów szkoły i emerytowanych pracowników, którzy w tym dniu mogli spotkać się, powspominać i skorzystać ze wszystkich przygotowanych atrakcji i niespodzianek (m.in. prezentacja filmowa, wystawa, możliwość zakupu okolicznościowego albumu, poczęstunek).

Jednak główną atrakcją jubileuszową był koncert. Na widowni zasiedli absolwenci szkoły z „przyległościami” i obecni uczniowie, emerytowani i aktualni pracownicy oraz dyrekcja szkoły. Naszą nietypową salę koncertową „podrasowaliśmy” światłami (jak dużo może zdziałać ciemność i reflektory świetlne!). Program tego artystycznego popołudnia był bardzo zróżnicowany. Ze sceny płynęły muzyka i słowo; dźwięki muzyki klasycznej i rozrywkowej, dawnej i współczesnej, instrumentalnej i wokalnej; utwory grane, śpiewane i recytowane. Dzięki prezentowanym utworom - ich tematyce, nastrojowi i gatunkowi – klimat co chwilę zmieniał się. Można było posłuchać typowych orkiestrowych utworów, ale także pięknej dawnej muzyki tanecznej czy filmowej, fantastycznych utworów rockowych, popowych, folkowych oraz utworów poetyckich, satyrycznych, kabaretowych. Artystyczne numery przeplatane były krótkimi opowieściami o nich, ale także o wykonawcach, o szkole i artystycznych formacjach w niej działających.

To właśnie umiejętności, talenty i wrażliwość uczestników tych formacji i ich nauczycieli wypełniła koncert. Na zakończenie zabrzmiała piosenka pt. „60 lat ZSGE”, której tekst na melodię „Niech żyje bal” napisała utalentowana polonistka Maria Wiatrowska- Pers. Zanim orkiestra zagrała na rozejście ostatni utwór, prowadząca przedstawiła wszystkich, którzy ten artystyczny program przygotowali i tych, którzy w nim wystąpili. Czas uczynić to i teraz. W koncercie wystąpili: Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca pod batutą kapelmistrza Roberta Żurańskiego, Chór kierowany przez dyrygent Kamilę Pacześną i Grupa Teatralna (w osobie Karoliny Sypniewskiej) prowadzona przez instruktor teatralną Beatę Wlazło, soliści: Dominika Grzelak, Katarzyna Fabiszewska, Oliwia Lewińska, Aleksandra Zielińska, a także absolwenci: Martyna Buciak, Kaja Pawłowska, Jarosław Malesza, Paweł Krzymiński oraz przyszły uczeń ZSGE - Mieczysław Ciesielski (lat 7). Scenariusz programu przygotowała i koncert poprowadziła Beata Wlazło.

Koncert bardzo podobał się widzom, którzy oklaskiwali każdy pojedynczy numer i  – wbrew obawom pana Dyrektora – pozostali do samego końca, a nawet dłużej. Był to miły czas i pożegnaliśmy się zawierając umowę, że spotkamy się wcześniej, nie za kolejne 60 lat.

Beata Wlazło