Projekt „Otwieramy się na Europę” – Mobilność Kadry Edukacyjnej

Jeszcze przed wakacjami z dniem 1 czerwca 2015 r. szkoła rozpoczęła realizację projektu „Otwieramy się na Europę” w ramach akcji Mobilność Kadry Edukacyjnej Erasmus+. W projekcie bierze udział 5 nauczycieli języka angielskiego i 2 nauczycieli języka niemieckiego. Większa część mobilności została zrealizowana podczas wakacji. W ramach realizacji projektu nauczyciele mieli okazję przebywać na kursach metodycznych w Irlandii i Austrii. Zaplanowany jest jeszcze udział dwóch nauczycieli w październikowych szkoleniach  w Anglii.

W lipcu br. dwie germanistki z naszej szkoły p. Agata Pigulska i p. Agnieszka Śniegowska-Szmaj brały udział w kursie metodycznym dla nauczycieli języka niemieckiego w stolicy Austrii. Wiedeń to z jedno z najpiękniejszych i zarazem najciekawszych miast w Europie. Przywołuje mnóstwo skojarzeń i obrazów: walce Straussa, pałace cesarskie, modry Dunaj, słynne kolekcje sztuki, kawiarenki serwujące wyśmienite słodkości....

Siedziba szkoły Actilingua, w której odbywały się zajęcia metodyczne, mieściła się blisko centrum w zabytkowej kamienicy. Wszyscy lektorzy prowadzący szkolenie to osoby o ogromnym doświadczeniu, a także pełne entuzjazmu, potrafiące efektywnie wykorzystać czas zajęć i stworzyć partnerską atmosferę, dzięki czemu nauka była prawdziwą przyjemnością. Panie germanistki miały okazję zaprezentować naszą szkołę, muzyczne osiągnięcia Orkiestry Dętej, jak również przybliżyć Konin i cały region uczestnikom z innych państw Unii Europejskiej. Wymiana doświadczeń i dyskusje na temat różnic i podobieństw systemów oświaty dały nam okazję do wielu przemyśleń. Na pewno niektóre pomysły i innowacje w nauce języków obcych zostaną wykorzystane na  lekcjach. Dopełnieniem zajęć był program kulturalno-rozrywkowy, wprowadzający uczestników szkolenia w wiedeński świat sztuki i tradycji. Wyjazd ten na długo pozostanie w naszej pamięci i będzie motywacją do następnych przedsięwzięć.

A tak swój pobyt w Dublinie wspomina pani Joanna Rak:

„Byłam na kursie w Dublinie w szkole językowej Centre of English Studies. Jest to popularna szkoła, w której uczyło się wielu studentów z całego świata. Najliczniejszą grupę stanowili Włosi. Dublin to typowe, średniej wielkości miasto europejskie, z niską zabudową, niewiele wysokich budynków. Komunikacja miejska jest wygodna i punktualna. Istnieje możliwość zakupienia tzw. leap card i wtedy bilety są tańsze. Nazwy ulic podawane są w języku angielskim i języku irlandzkim (Gaelic Irish). Zajęcia w szkole były ciekawe. Jeden z nauczycieli mówił z irlandzkim akcentem i trzeba było się przyzwyczaić, żeby zrozumieć co mówi, ponieważ zupełnie inaczej wymawiał po angielsku wyrazy.
Największym minusem była pogoda, dla mnie wręcz nieprzewidywalna. Co z tego, że codziennie sprawdzałam prognozę, kiedy następnego dnia i tak były co najmniej dwie pory roku razem. Jest takie powiedzenie, że w Irlandii pada dwa razy w tygodniu, raz przez 3 dni, a drugi raz przez 4 dni. Faktycznie można to odczuć. Najciekawiej było w czasie wycieczki w poprzek wyspy nad Atlantyk, do tzw. klifów. Po drodze mijaliśmy piękne parterowe domy, pasące się owce i konie, przeważnie tereny skaliste, wąskie drogi i zadbane wsie. W czasie tej wycieczki przewodnik powiedział, że Irlandia byłaby miejscem idealnym, gdyby ktoś zbudował nad nią dach.”

Stolicę Irlandii, Dublin, odwiedziła też pani Ludmiła Maciuszek-Ryznar, która wzięła udział w szkoleniu metodycznym organizowanym przez International House Dublin.

Pani Marlena Chmielewska miała okazję brać udział w szkoleniu metodycznym w szkole Cork Language Centre International w Cork. Wyjazd dotyczył rozwijania umiejętności i kształcenia w zakresie metodyki nauczania języków obcych, jak również poznania historii oraz kultury Irlandii. Blok programowy zajęć zawierał również obserwacje lekcji prowadzonych przez miejscowych nauczycieli w międzynarodowej szkole. Program został również wzbogacony o seminaria, które odbywały się popołudniu. W czasie tych seminariów uczestnicy programu Erasmus+ mogli zadawać dowolne pytania dotyczące życia w Irlandii. Pani Marlena podkreśla, że „pracownicy szkoły charakteryzowali się niezwykłą otwartością na inne kultury. Każdego człowieka traktowali z szacunkiem i byli chętni do udzielenia pomocy. Serdeczność i kulturalność to  cechy , które były widoczne w tej szkole zarówno wśród pracowników jak i uczestników programu Erasmus+.”

Wszyscy uczestnicy wakacyjnych wyjazdów podkreślają, że wyjazdy i szkolenia metodyczne wzbogaciły ich warsztat pracy oraz że wymiana  doświadczeń z nauczycielami z innych krajów  wpłynęła korzystnie na ich rozwój zawodowy. Program Erasmus+ daje nowe możliwości, wzbogaca umysł i kreuje nową, lepszą szatę człowieka. Jest to wspaniała szansa dla wszystkich nauczycieli pragnących rozwijać się.

opracowała: Krystyna Jakubowicz

koordynator projektu Erasmus+ Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej